FMV beställer luftvärn
FMV har tecknat ett avtal med Saab om leverans av luftvärnssystem till Försvarsmakten till ett värde av cirka 1,5 miljarder kronor. Beställningen omfattar systemet RBS 70 NG, ett luftvärn som redan är etablerat och i bruk i Försvarsmakten.

Foto: Saab.
RBS 70 NG är ett modernt markbaserat luftvärnssystem, utrustat med automatisk målsökning och inbyggd mörkerförmåga. Det är särskilt lämpat för att bekämpa drönare, flygplan och inkommande robotar på avstånd upp till nio kilometer. Den nya anskaffningen syftar både till att förstärka brigadernas förmåga och till att säkerställa långsiktig tillgång till kritisk materiel.
– Robot 70 är ett väl beprövat luftvärnssystem i Försvarsmakten. Syftet med anskaffningen är att öka Försvarsmaktens förmåga över tid och ge brigaderna ökad kraft att möta luftburna hot, säger Jonas Lotsne, chef verksamhetsområde armémateriel på FMV.
Leveranserna väntas påbörjas under 2027 och systemet kommer att integreras i redan befintliga enheter inom Försvarsmakten.
Publicerad: 2025-07-01