FMV beställer luftvärnsautomatkanoner med radarsystem – stärker amfibiebataljonernas förmåga
Försvarets materielverk (FMV) har tecknat avtal med Rheinmetall om beställning av luftvärnsautomatkanoner med kaliber 30x173 av typen SeaSnake 30 samt Hensoldt som levererar tillhörande radarsystem av typen Spexer 2000 3D MKIII Naval.
– Automatkanonen är ett kraftigt vapen som med hög precision slår ut till exempel drönare eller helikoptrar och därmed skyddar egna enheter och ökar den offensiva förmågan, säger Emil Waxin Nilsson, projektledare på FMV.
Systemen kommer att installeras på stridsbåtar och integreras i både plattformar och ledningssystem.
– Automatkanonen kompletterar redan befintliga vapensystem för amfibiestrid och gör bataljonerna ännu farligare för fienden, säger Emil Waxin Nilsson.
Seasnake 30 är en fjärrstyrd automatkanon för marint bruk, utformad för försvar på nära håll. Förutom själva vapnet innehåller systemet moderna kameror, infraröda sensorer och en laseravståndsmätare. Den har automatisk måldetektering och möjligheten att spåra flera mål samtidigt. Kanonens maximala eldhastighet är 1 100 skott per minut.
Avtalet omfattar luftvärnsautomatkanoner och radarsystem för kvalificerat skydd mot främst luftmål, både bemannade och obemannade system, men går även att använda mot sjö- och markmål. I beställningen ingår även reservdelar, fristående utbildningssystem för utbildning och integrationsstöd.
Det totala kontraktsvärdet är cirka 670 miljoner kronor.
Stridsbåt 90. Foto: Erik Westberg / Försvarsmakten
Anskaffning för flera behov
Vapensystemet kommer att användas på amfibiebataljonernas stridsbåtar. I avtalet finns även optioner på fler luftvärnsautomatkanoner till andra möjliga plattformar samt avtal för ammunition, underhåll och service.
De första leveranserna planeras i början av februari 2028, med slutleverans i slutet på 2028. Kontraktet tecknades i februari 2026.
Anskaffningen är en del av arbetet med att bygga upp framtidens amfibieförmåga inom Amfibiebataljon 2030, ett samarbetsprojekt mellan Försvarsmakten, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) och FMV samt del för andra förbandstypers ökade självskyddsförmåga.
Försvarsmaktens amfibiestyrkor kan snabbt röra sig mellan land och vatten. Snabbgående stridsbåtar och svävare gör förbandet lättrörligt där land möter vatten. Det kan vara vid kusten, i skärgården, i hamnområden, på floder och deltan samt i större sjöar.
Publicerad: 2026-02-17