FMV levererar dragbil och trailer till Försvarsmakten
Under hösten har FMV levererat fem ekipage bestående av dragbil med trailer till Försvarsmakten. Fordonen används av förbandet Försvarsmaktens logistik, FMLOG, för specialtransporter.
– De här ekipagen är ett efterlängtat tillskott eftersom deras transportuppdrag ökar kontinuerligt, säger Ulf Hjelmberg, systemingenjör hjulfordon, FMV.
Dragbilarna är levererade av Volvo lastvagnar och de är utrustade för långkörning med möjlighet för två personer att sova i bilen.
– Bilarna är även utrustade med kylskåp, mikrovågsugn och kaffebryggare, säger Ulf Hjelmberg.
De påhängsvagnar som levererats är utrustade med tre axlar, där första och sista axeln är lyftbar. Vagnarna är extra lågbyggda, bland annat för att kunna rymma två stycken 20 fots containers och för att totalhöjden på skåpen inte ska bli över fyra meter. Påhängsvagnarna är byggda av Närko och levererade via Scania.
Bilarna är besiktigade och godkända för transport av farligt gods EXIII och påhängsvagnarna är EXIII klassade för att kunna transportera farligt gods. Både lastbilarna och påhängsvagnarna är utrustade med luftfjädring.
– Vi har haft ett tätt samarbete med FMLOG specialtransporter för att produkten skall vara fullt användbar i deras verksamhet, säger Ulf Hjelmberg.
Publicerad: 2025-01-07