FMV levererar personlig skyddsutrustning till Försvarsmakten
Under året som gått har FMV lagt flera beställningar inom området personlig skyddsutrustning. Det handlar om ansiktsskydd, skyddshandskar, engångsskyddsdräkter och vätskeskydd för personligt skydd i riskmiljöer. Beställningarna ingår i FMV:s arbete med forcerad anskaffning för att öka Försvarsmaktens förmåga.
Ansiktsskydd 90CE avropas från företaget System Engineering Solutions 37 (SES 37). Leveranserna till Försvarsmakten har genomförts under sommaren och ansiktsskydden kommer att vara färdiglevererade under september månad. Kontraktsvärdet är cirka 40 miljoner kronor.
– Eftersom vi har kunnat använda oss av befintligt ramavtal hos leverantören, så har steget från beställning till leverans varit kort. Med den erfarenhet som byggts upp vid de senaste årens leveranser, både internt på FMV och hos leverantören, kan de ske både snabbt och med hög kvalitét, säger Mats Backlund, systemingenjör FMV.
C-skyddsdräkt engångs, som skyddar mot kemiska ämnen, avropas från företaget Equipnor AB. C-skyddsdräkten är avsedd att användas som personligt skydd för bland annat personal i saneringsbanor eller andra riskmiljöer.
– Beräknad leverans är innan julledigheterna, säger Gunnar Palm, projektledare FMV.
Beställningen har ett kontraktsvärde på cirka 15 miljoner kronor.
Skyddshandskar avropas från ett gemensamt Nato-ramavtal. Handskarna ingår i flera satser som skydd i olika riskmiljöer.
– Detta är första gången jag gör ett avrop från ett gemensamt Natoavtal inom anskaffningsprojekt, så det ska bli intressant att se hur det fungerar, säger Gunnar Palm.
Beräknad leverans till Försvarsmakten är under januari 2026 och kontraktet har ett värde på cirka tre miljoner kronor.
C-vätskeskydd avropas från företaget Interspiro AB. C-vätskeskyddet används av enskild soldat inom Försvarsmakten, som ett personligt skydd vid eventuella CBRN-händelser, det vill säga kemiska, biologiska, radioaktiva och nukleära hot.
Beställningen beräknas att levereras till Försvarsmakten i april 2026 och kontraktet har ett värde på cirka tio miljoner kronor.
Publicerad: 2025-09-02