Detta skapar en automatisk översättning med Google Translate. Försvarets materielverk tar inte ansvar för eventuella fel.

Du behöver godkänna funktionella kakor för att använda den här funktionen.

Aktuella händelser
Nyhet

FMV överlämnar navigationssimulator till Försvarsmakten

Vid en ceremoni på Sjöstridsskolan i Karlskrona överlämnade FMV den nya navigationssimulatorn Nereus till Försvarsmakten. Den kommer att användas främst inom marinen för navigationsutbildning på alla nivåer, från värnpliktiga och kadetter till fartygschefer.

Johan Stjernberg FMV på Nereus simulatorbrygga.

"I Nereus kan man köra ett stort antal befintliga fartygsmodeller, både civila och militära, säger Johan Stjernberg, FMV.

Simulatorbryggan  med regnig omgivning.

I simulatorn kan man lägga in friktioner som påverkar omgivningen och gör övningen svårare, som till exempel regn, dimma eller att radarn går sönder.

Johan Stjernberg och Magnus Berg, FMV, sitter vid simulatorbryggan och kör en simulation.

Johan Stjernberg och Magnus Berg, FMV, kör en simulation.

Många män står på simulatorbryggan.

I den fullstora simulatorbryggan har man 225 graders synvinkel.

Nereus kommer att ersätta Sjöstridsskolans navigationssimulator Siren, som är 15 år gammal. Jämfört med den innebär Nereus en kapacitetsökning, där man går från fyra till åtta fullstora simulatorbryggor. Bryggorna har plats för tre elever vardera, vilket är en generell uppställning för att passa hur det ser ut på de flesta ytstridsfartyg i marinen.

Till simulatorn hör också ett klassrum med plats för 16 elever. På skrivborden i klassrummet står skärmar, som motsvarar en minibrygga, med väsentliga system som till exempel radar, Ecdis (electronic chart display and information system, som är en standard för elektroniska sjökort), skärm för omvärld samt styrkontroller.

– Allt detta gör att det numera finns en ännu högre förmåga att utbilda i grundläggande navigation, manövrering och handhavande av elektroniska hjälpmedel, säger Johan Stjernberg, projektledare FMV.

Från simulatorbryggorna och klassrummen kan alla 24 besättningar köra i samma värld (simulation) samtidigt, men man kan också välja att köra i 24 olika världar. Det finns fyra instruktörsplatser från vilka man styr övningarna. Härifrån styr man vilka förhållanden som ska råda under simulationen, vad man ser från bryggorna, vilket väder det ska vara och var i världen man befinner sig. Det går också att lägga in friktioner som påverkar omgivningen och gör övningen svårare, som till exempel dimma, att gps-en störs ut, radarn går sönder eller att det blir ett maskinhaveri. 

Navigation

I Nereus utbildar Sjöstridsskolan elever i Nacos Platinum, som är det navigationssystem som finns ombord på de flesta av marinens ytstridsfartyg, och det finns möjlighet att köra med 24 fartyg samtidigt i samma simulation. Fartygen, som är alltifrån små rib-båtar till stora tankbåtar, har man gjort så verklighetstrogna som möjligt.

– Man kan köra ett stort antal befintliga fartygsmodeller, både civila och militära. Totalt kan man köra 29 olika typer av fartyg i Nereus. Elva av fartygsmodellerna är nyutvecklade för den här simulatorn och tio av dem är modeller på fartyg i marinen, säger Johan Stjernberg.

En man står framför skrivbord i klassrummet som tillhör simulatorn.

Till simulatorn hör också ett klassrum med plats för 16 elever. På skrivborden i klassrummet står skärmar som motsvarar en minibrygga.

Två män kör ett fartyg i simulatorbryggan.

"Man ska inte bara kunna köra fartygen utan läraren ska också kunna ge pedagogiska lektioner", säger Johan Stjernberg, FMV, här tillsammans med Magnus Berg, FMV.

Joakim Svensson visar en instruktörsplats.

Det finns fyra instruktörsplatser från vilka man styr övningarna, här visar Joakim Svensson, chef nautiska sektionen, Sjöstridsskolan, upp en av dem.

Två män tar varandra i hand och en tredje står bredvid.

Här sker den formella överlämningen av Nereus från FMV till Försvarsmakten.

Utgått från krav och behov

Arbetet med att ta fram Nereus har pågått i tre år och FMV har utgått från Sjöstridsskolans krav och behov. Sammanlagt har FMV hanterat 708 olika krav på simulatorn.

– En av styrningarna var att simulatorn ska ha samma navigationssystem som vi har på ytstridsfartygen. Vi har en leverantör för navigationssystemet och en annan för själva simulatorn, vilket var den svåra delen eftersom simulatorn ska ge bra pedagogiska möjligheter. Man ska inte bara kunna köra fartygen utan läraren ska också kunna ge pedagogiska lektioner, säger Johan Stjernberg.

I Nereus finns möjlighet att genomföra strukturerade lektioner med tydliga mål och det finns möjlighet att göra uppföljning, där man även visuellt kan gå tillbaka till olika moment för att se vad som hände. Systemet ska möjliggöra att utbildningen följer IMO:s (International Maritime Organisation) rekommenderade modellkurser samt STCW (Standards of Training, Certification och Watchkeeping), som reglerar navigatörers kompetens.

– Vår målsättning har varit att tillfredsställa Sjöstridsskolans pedagogiska behov och jag är stolt över slutprodukten som vi nu lämnat över, säger Johan Stjernberg.

Och på Sjöstridsskolan är man glad över den nya navigationssimulatorn Nereus.

– Det här är ett fantastiskt tillskott för oss, eftersom vi ska ta emot och utbilda fler elever. Att kunna köra 24 olika fartyg samtidigt, i samma eller olika simulationer, är ett väldigt lyft och ger oss en stor flexibilitet, säger Joakim Svensson, chef nautiska sektionen, Sjöstridsskolan.

Systemet består av:

  • 227 datorer
  • 82 switchar
  • 192 bildskärmar

Publicerad: 2026-03-13