Detta skapar en automatisk översättning med Google Translate. Försvarets materielverk tar inte ansvar för eventuella fel.

Du behöver godkänna funktionella kakor för att använda den här funktionen.

Aktuella händelser
Nyhet

FMV stärker Försvarsmaktens mörkerförmåga

​Sedan 2022 har FMV intensifierat arbetet med att stärka Försvarsmaktens förmåga att verka i mörker. En central del i satsningen är anskaffningen av moderna bildförstärkare som gör det möjligt för soldater att förflytta sig och observera i mörka miljöer utan röjande belysning.

Bildförstärkare på soldat.

Bildförstärkare på soldat.

I slutet av 2025 tecknade FMV ett nytt kontrakt värt över 100 miljoner euro med den grekiska tillverkaren Theon Sensors, Europas ledande tillverkare av militära bildförstärkare. Leveranserna är redan igång och fortsätter i hög takt till prioriterade förband inom hela Försvarsmakten.

– Förmågan att kunna agera i mörker är helt avgörande på dagens slagfält. Det handlar om att kunna ta in information i mörker snabbare och till högre precision än fienden och på så sätt kunna verka effektivt, oberoende ljusförhållanden, säger Amanda Foley, systemingenjör på FMV.

Anpassade för olika användare

Systemet omfattar både monokulära och binokulära bildförstärkare för olika typer av användare inom Försvarsmakten.

För bred användning används främst monokulära system framför ena ögat, medan mer specialiserade användare använder binokulära lösningar som ger bättre djupseende och ökad situationsuppfattning. För ytterligare flexibilitet kan två monokulära system kopplas samman till en binokulär lösning.

– Vi har arbetat mycket nära användarna för att hitta lösningar som fungerar i verkligheten och inte bara på papperet. Det handlar om allt från ergonomi till hur systemen fungerar under långvarig användning i olika miljöer, säger Amanda Foley.

Binokulär bildförstärkare monterad på hjälm. Systemet är en del av FMV satsning för att stärka Försvarsmaktens förmåga att verka i mörka miljöer. Foto: Theon Sensors

Binokulär bildförstärkare monterad på hjälm. Systemet är en del av FMV satsning för att stärka Försvarsmaktens förmåga att verka i mörka miljöer. Foto: Theon Sensors

Ny teknik ger utökad förmåga

Utvecklingen av systemet fortsätter i nära samarbete mellan FMV, Försvarsmakten, FOI och industrin.

Under 2025 introducerades en ny IR-tillsats som kombinerar bildförstärkarens mörkerseende med en termisk bild via en ”clip-on” lösning. Genom att överlagra de två bilderna får användaren bättre möjlighet att upptäcka, igenkänna och identifiera mål i komplexa miljöer.

– Vi ser stora möjligheter med ”clip-on” lösningar. De tillför förmåga, men håller materielfloran relativt begränsad, vilket undviker att belasta användarna med att behöva lära om sig helt nya system från grunden, säger Arnold Teo, systemingenjör på FMV.

Gemensamt system ger stora fördela

Samtliga bildförstärkare inom det nya systemet bygger på samma grundkonstruktion och delar funktioner, tillbehör och reservdelar. Det ger stora fördelar för Försvarsmakten när det gäller logistik, utbildning, underhåll och systemtillgänglighet.

Under 2026 fortsätter leveranserna av både monokulära och binokulära system till hela Försvarsmakten. Även andra myndigheter inom totalförsvaret har valt samma modeller, vilket skapar ytterligare skalfördelar och långsiktighet.

Det nya bildförstärkarsystemet bygger samtidigt vidare på ett långvarigt samarbete mellan FMV, Försvarsmakten och Theon Sensors. För omkring 15 år sedan upphandlades bildförstärkare Mono 12, ett system som då blev banbrytande genom sin kombination av låg vikt och hög prestanda. Sedan dess har samarbetet fortsatt att utvecklas i takt med nya behov och tekniska möjligheter.

Publicerad: 2026-05-19