FMV tecknar avtal om Giraffe 1X-radar
FMV har tecknat ett ramavtal med Saab för Giraffe 1X-radar. Samtidigt görs ett avrop på radar till ett värde av 650 miljoner kronor. Radarn används inom såväl armén, marinen och flygvapnet för att upptäcka luftmål. Giraffe 1X-radar ingår bland annat inom olika system för att bekämpa drönare.
Giraffe 1X-radar. Foto: Saab
Ramavtalet samlar flera beställningar på samma radarsystem till olika delar av Försvarsmakten. Det möjliggör också för andra länder att ansluta sig och göra egna beställningar inom FMV:s ramavtal. Avropet, eller beställningen, av radar ingår i uppbygganden av arméns brigadluftvärn.
– Den här typen av ramavtal ger effektivare anskaffning och möjliggör också för export genom gemensamma anskaffningar med andra länder, säger Jonas Lotsne, chef för verksamhetsområde armémateriel på FMV.
Publicerad: 2025-12-23