FMV tecknar kontrakt för nytt eldledningssystem till armén
FMV har tecknat avtal med den franska leverantören Safran Electronics & Defense om leverans av ett nytt eldledningssystem till armén. Kontraktet som är värt cirka 488 miljoner kronor omfattar leverans av de första systemen under våren 2026. Därefter följer utbildning av Försvarsmaktens personal och leverans till förband senare samma år.
– Detta är ett viktigt tekniskt system för armén, och att vi kan börja leverera detta redan under 2026 blir ytterligare en viktig pusselbit i arméns tillväxt, säger Jonas Lotsne, chef för verksamhetsområde armémateriel på FMV.
Eldledningssystemet kommer att användas av eldledningsgrupper för att observera, identifiera och klassificera mål samt leda indirekt eld i alla ljusförhållanden och under tidskritiska förhållanden.
Avancerad sensorplattform med hög precision
Systemets huvudkomponent är en optronisk kikare utrustad med IR-förmåga, inbyggd laseravståndsmätare, kompass, lutningssensor och GPS. Den kompletteras med programvara för digitalt kartstöd, måluttag och rapportering till ledningssystem.
– Med den avancerade sensorkikaren som bas och möjligheten att komplettera med ett nordsökande gyro, får vi ett system med mycket hög precision som kan utnyttjas fullt ut med modern precisionsammunition, säger Claes Tamm, projektledare på FMV.
Genom det nya systemet förstärks arméns förmåga att snabbt och effektivt leda indirekt eld och därmed öka förbandens verkan på stridsfältet.
Publicerad: 2025-09-10