FMV tecknar kontrakt på nya trängfartyg till marinen
FMV har tecknat kontrakt med leverantören Freire Shipyard för beställning av fyra nya trängfartyg. De nya fartygen ska stärka den marina sjörörliga logistiken och levereras till Försvarsmakten under 2030.
– Upphandlingen av trängfartygen påbörjades sommaren 2024 och i samband med kontraktstecknandet går vi in i produktionsfasen. Projektets strategi är att köpa ett civilt fartyg och därefter tillföra vapen och de militära lednings- och sambandssystemen på ett separat upphandlat militariseringsvarv, säger Carl Johan Widmark, projektledare på FMV.
Plattformar för sjörölig logistik
Trängfartygen är en av fyra nya plattformstyper som ingår i det arbete FMV nu genomför för att stödja Försvarsmakten i utvecklingen av den marina sjörörliga logistiken. Övriga plattformstyper som ingår är arbetsfartyg, hamnbogserare och bunkerfartyg, där arbetsfartygen är avsedda för torpedbärgning och undervattensarbeten. Även utrustning för logistikförsörjning av ubåtar anskaffas för att stärka den marina sjörörliga logistiken Den nya materielen kommer fortlöpande att levereras till de marina basbataljonerna.
Den nya förmågan som trängfartygen bidrar med gör att logistiken för marinens fartyg blir mer flexibel och mindre sårbar.
Fakta trängfartyg
Längd: 47 m
Bredd: 10,5 m
Djupgående: <3m
Vikt: 840 ton
Fart: 12 knop
Lastkapacitet: >60 ton
Bunkringsförmåga: >100 kubikmeter
Publicerad: 2026-02-24