Detta skapar en automatisk översättning med Google Translate. Försvarets materielverk tar inte ansvar för eventuella fel.

Du behöver godkänna funktionella kakor för att använda den här funktionen.

Aktuella händelser
Nyhet

Ny tungdragare för stridsvagnstransport

I slutet av januari levererade FMV det första exemplaret av en ny tungdragare för stridsvagnstransport till Försvarsmakten. Förseriefordonet genomgår nu tester för att säkerställa att det uppfyller de ställda kraven och att placeringen av utrustningen blir användarvänlig och funktionell.

Tungdragaren används då pansarbataljonen i en brigad ska flyttas. Foto: Scania.

Ulf Hjelmberg, systemingenjör FMV. Foto: Scania.

Förseriefordonet genomgår nu tester för att säkerställa att det uppfyller de ställda kraven och att placeringen av utrustningen blir användarvänlig och funktionell. Foto: Scania.

Foto: Scania.

Under framtagningen av förseriefordonet har FMV, Scania och Försvarsmakten haft ett tätt samarbete.

– Det har inneburit att vi hamnat väldigt rätt redan i förseriefordonet och att endast mindre justeringar kommer att behövas till starten av serieproduktionen, säger Ulf Hjelmberg, systemingenjör FMV.

Utvecklingen av den nya tungdragaren har genomförts på mycket kort tid. Leveransen av förseriefordonet har tagit mindre än ett år efter beställning hos industrin, vilket också är ett resultat av det goda samarbetet mellan inblandade parter.

Eftersom transportförmågan av stridsvagnar har varit eftersatt är den nya tungdragaren ett efterlängtat tillskott.

FMV har beställt 65 tungdragare, med option för ytterligare 60 stycken. Serieleveranser till Försvarsmakten påbörjas under hösten 2025.

Det som är speciellt utmärkande för den nya dragbilen är:

  • Fyra axlar för att minska axeltrycken vid lastat ekipage
  • Manskapshytt för att stridsvagnsbesättningen skall kunna åka med på ett bra sätt
  • 620 hk motor för att kunna hålla ett högre/jämnare tempo under transporten
  • Förare och andreförare kan övernatta i fordonet

Publicerad: 2025-02-19