Internationell övning testar gränser för marina obemannade system
Just nu pågår den internationella övningen REPMUS som står för Robotic Experimental and Prototyping Maritime Unmanned Systems. Det är världens största övning för experiment och utveckling av obemannade system med marin tillämpning. Under större delen av september samlas deltagare från ett trettiotal länder vid Atlantkusten i Tróia, Portugal, för att testa och utveckla framtidens förmågor. FMV leder den svenska delegationen, Team Sweden, som består av försvarsmyndigheter, industri och akademi.
– Vårt deltagande spelar en nyckelroll i utvecklingen av Sveriges förmågor med marina obemannade system. Förmågor som är centrala och efterfrågade, såväl nationellt som internationellt, inte minst i en Natokontext, säger Robert Wigert, FMV, som tillsammans med Urban Söderman Carlsson, FMV, leder Team Sweden.
Vartannat år kompletteras REPMUS med NATO-övningen Dynamic Messenger (DYMS), som fokuserar på interoperabilitet mellan färdiga, operativa system. REPMUS, däremot, har tyngdpunkten på experimentell utveckling. Övningen leds av ett internationellt samarbete mellan Portugals flotta, akademi, NATO och EU. Tillsammans utgör övningarna en unik arena för samverkan mellan nationer, organisationer, akademi och industri. Sverige deltar i år för fjärde gången.
Team Sweden etablerar CTU Stockholm
I årets övning har Team Sweden etablerat en Command Task Unit (CTU) i Stockholm, en ledningsfunktion bemannad främst av Försvarsmaktens personal från Marinstaben med stöd från FMV.
Baserat på erfarenheter från tidigare år har det svenska deltagandet 2025 särskilt inriktats mot Command and Control (C2-funktioner) och interoperabilitet, det innebär förmågan att styra och leda obemannade system i samverkan med andra nationers och organisationers system.
Analys som möjliggör utveckling
C2-funktionen utvecklas av det svenska företaget Miraya, som också ansvarar för övningens analysfunktion. Analysen samlar in data från de ingående enheterna för att skapa underlag till utvärdering och fortsatt utveckling.
– Analysfunktionen har vi använt några år nu och den utgör en central roll i att möjliggöra utveckling för de ingående enheterna, dels enskilt och dels avseende interoperabilitet. Ett slags facit att utgå från när man utvärderar sin insats. Ett ytterst vasst verktyg i sin vidareutveckling av funktioner och förmågor, säger Robert Wigert.
Genom REPMUS och DYMS bidrar Sverige inte bara till utvecklingen av marina obemannade system, utan stärker också förmågan till internationellt samarbete och interoperabilitet som är en avgörande del i framtidens försvar.
Publicerad: 2025-09-09